Bajka Ajaksa traje! Barsa nokautirala Junajted!

Bajka Ajaksa traje! Barsa nokautirala Junajted! Izvor: David Ramos/Getty Images

Fudbaleri Ajaksa i Barselone prvi su polufinalisti Lige šampiona! Holandski tim je napravio novu senzaciju i pobedom nad Juventusom u Torinu 2:1 ukupnim rezultatom 3:2 plasirao se u polufinale, dok je Barselona na svom terenu dobila Mančester Junajted 3:0 i sa 4:0 u dvomeču prošla dalje.

Ajaks je posle eliminacije madridskog Reala u osmini finala napravio novo čudo u Ligi šampiona. I to - posle preokreta! Juventus je od 28. minuta imao vođstvo, pogotkom Kristijana Ronalda, ali su Kopljanici preko Donija van de Beka u 34. i Matijasa de Lihta u 67. izvojevali veliki trijumf!

Holanđani će u polufinalu igrati protiv boljeg iz duela između Mančester Sitija i Totenhema.

Sa druge strane, Barsa je bez mnogo problema rešila posao protiv Mančester Junajteda i posle pobede na Old Trafordu 1:0, ubedljivo slavila na Nou Kampu, zahvaljujući golovima Lionela Mesija u 16. i 20. i Felipea Kutinja u 61. minutu i u borbi za finale sastaće se sa pobednikom dvomeča Porto - Liverpul.

Ajaks, predvođen Dušanom Tadićem, posle 1:1 na svom stadionu prošle nedelje, doputovao je u Torino na meč sa jednim od glavnih favorita takmičenja.

Situacija za mladi holandski tim nije bila dobra posle gola Ronalda, koji je iskoristio centaršut iz kornera Miralema Pjanića i glavom došao do svog 126. pogotka u elitnom takmičenju, međutim, gosti su nastavili sa svojom igrom u nastavku.

Taj gol ih nije previše poremetio, pa su već šest minuta kasnije poravnali. Hakim Ziješ je šutirao, lopta došla do Van de Beka u šesnaestercu, a ovaj rutinskom egzekucijom savladao Vojčeha Šćesnog.

Do poluvremena šansi nije bilo, a onda je u drugih 45 minuta usledila uraganska igra Kopljanika.

Od prvog minuta nastavka poletni gosti su napadali ka golu Ščensnog, koji je u nekoliko navrata pre gola De Lihta maestralnim intervencijama spasavao svoj tim. Ipak, ko pomenutog pogotka 20-godišnjeg defanzivca nije mogao ništa.

Šene je izveo korner, a De Liht sjajno skočio u šesnaestercu, zakucao loptu u mrežu, i doneo svom timu veliki trijumf.

Barselona je posle 20 minuta igre na Nou Kampu rešila pitanje prolaska u polufinale, a najzaslužniji za to bio je Lionel Mesi. Sjajni Argentinac je najpre oduzeo loptu neopreznom Ešliju Jangu i sa 20 metara poslao neodbranjiv udarac iza leđa De Hee, da bi nekoliko trenutaka kasnije postigao gol koji direktno ide na dušu španskog golmana.

Mesi je probao desnom nogom sa ivice šesnaesterca, lopta je išla po sredini gola, ali je De Hea dopustio da mu prođe kroz ruke. Tad su i sve nade gostiju da mogu do novog preokreta pale.

Domaći su u nastavku oborili ritam i kontrolisali igru. U finišu poluvremena mogli su do 3:0, međutim, De Hea je šut Roberta sa druge stative sjajno zaustavio.

Kod pogotka Kutinja, ipak, nije mogao ništa. Brazilac je primio loptu na levoj strani, povukao u sredinu i na svoj način pogodio gornji desni ugao za konačnih 3:0.

TOK OBA MEČA ČITAJTE U NASTAVKU TEKSTA

Usman Dembele, Lionel Mesi Izvor: David Ramos, Getty Images Sport

Barselona - Mančester Junajted

Katalonci na Nou Kampu dočekuju Crvene đavole, posle trijumfa na Old Trafordu prošle nedelje od 1:0.

Usled takvog ishoda, aktuelni šampion Španije ima veliku šansu da se prvi put od 2016. godine, kad je bio i šampion Evrope, domogne polufinala.

U međuvremenu, ispadao je u četvrtfinalu od Atletika, Juventusa i Rome.

Za Junajted, sa druge strane, duel na Kamp Nou biće nova prilika da priredi prvorazredno iznenađenje i posle minusa na svom terenu prođe dalje. To je učinio u osmini finala sa Pari Sen Žermenom, koji je uprkos porazu kod kuće od 2:0, savladao u Francuskoj u revanšu 3:1.

Engleski velikan je poslednji put u polufinalu igrao 2011. godine. Te sezone je stigao i do finala, ali je tamo poražen upravo od Barse (3:1).

Tok duela iz Barselone pratite uz OVAJ LINK.

Velika šansa za Junajted viđena je već u prvom minutu, Markus Rašford je dobio sjajan pas od Pola Pogbe po levoj strani, ali je njegov udarac sa desetak metara pogodio prečku.

Kako je vreme odmicalo, tako je i pritisak Junajteda opadao, Barsa je preuzela inicijativu i iz prvog ozbiljnijeg umalo došla do jedanaesterca.

Fred je u 11. minutu oborio Ivana Rakitića u šesnaestercu, sudija Feliks Brih je najpre pokazao na penal, ali je posle pregledavanja VAR preinačio odluku.

Goool! Barselona vodi 1:0 od 16. minuta, strelac je Lionel Mesi! Ešli Jang je izgubio loptu u opasnoj zoni, Mesi je ušao sa desne strane u sredinu i poslao milimetarski precizan udarac iza leđa Davida de Hee za veliko slavlje na Nou Kampu.

Goool! Barselona vodi sa 2:0 od 20. minuta, ponovo je pogodio Mesi! Ipak, za razliku od prvog gola, zasluge za ovaj idu De Hei. Mesi je oduzeo loptu, šutirao sa dvadesetak metara slabijom desnom nogom, a španski golman je napravio početničku grešku i dopustio da mu ona prođe ispod ruke!

Za Mesija su to inače bili prvi golovi u četvrtfinalu Lige šampiona posle šest godina, a ukupno ih ima 110. Argentinac je prethodni put bio strelac u toj rundi aprila 2013. godine protiv Pari Sen Žermena.

Posle pogodaka Barselone ritam igre je usporio, igrači Junajteda nisu uspeli nijednom da zaprete i delovalo je kao da su se već pomirili sa ispadanjem.

Pravi "nok-aut" mogli su da dožive u nadoknadi prvog dela, bila je to odlična akcija domaćih po levoj strani, lopta je došla do Serđi Roberta na drugoj stativi, ali je De Hea fantastičnom intervencijom zaustavio njegov udarac.

Barsa na poluvremenu ima prednost 2:0, ukupno 3:0, i nalazi se na dobrom putu ka polufinalu.

Domaći su i od starta drugog dela igrali u nešto sporijem ritmu, ali su kontrolisali posed i iz takve igre uspeli da stvore novu šansu. Mesi je bio nadomak het-trika, međutim, njegov šut je izblokiran na putu ka gola.

Goool! Barselona od 61. minuta vodi sa 3:0, golom Felipea Kutinja, i time praktično rešava pitanje prolaska u polufinale. Sjajni Brazilac je prihvatio loptu od Đordija Albe, namestio se na 20 metara i u svom stilu poslao neodbranjiv udarac u rašlje.

Taj gol je ujedno bila i poslednja interesantna utakmica na Nou Kampu. Barselona je bez problema privela posao kraju i zasluženo će igrati u polufinalu Lige šampiona!

Juventus - Ajaks

Matijas De Liht Izvor: Getty Image/Dean Mouhtaropoulos

Kad je reč o utakmici Juventusa i Ajaksa, njihov prvi duel u Amsterdamu završen je 1:1, pa se Italijani nalaze u boljoj poziciji pošto ih i remi bez golova vodi dalje.

Ajaks je pokazao da to, ipak, ne predstavlja veliki problem. U prethodnoj rundi sa madridskim Realom Kopljanici su izgubili kod kuće 2:1, a zatim u glavnom gradu Španije slavili sa 4:1 i napravili pravu senzaciju.

Može li holandski tim predvođen Dušanom Tadićem da eliminiše jednog od glavnih favorita za trofej?

Tok te utakmice pratite uz OVAJ LINK.

Juventus je od starta utakmice u Torinu nametnuo ritam i kontrolisao igru, ali u uvodnim minutama nije uspevao ozbiljnije da zapreti Ajaksu.

Kopljanici su već u 11. minutu morali da naprave prinudnu izmenu. Umesto povređenog levog beka Mazrauija u igru je ušao Sinkgraven.

Posle perioda ne tako uzbudljive igre viđena je po šansa na obe strane u kroz svega dva minuta.

Najpre je u 21. Van de Bek promašio ceo gol sa pet metara, da bi nekoliko trenutaka kasnije Paulo Dibala šutirao sjajno sa distance, ali je njegov šut zaustavio Onana.

Goool! Juventus vodi od 28. minuta, strelac je Kristijano Ronaldo! Miralem Pjanić je izveo korner, a Ronaldo zakucao loptu glavom sa desetak metara! Za sjajnog Portugalca to je 126 pogodak u Ligi šampiona, a čak 65 u nokaut fazi.

Goool! Ajaks dolazi do izjednačenja u 34. minutu, pogotkom Van de Beka! Posle udarca Hakima Ziješa, lopta je u šesnaestercu došla do veziste gostiju koji ju je sjajno prihvatio, namestio se i rutinski savladao Vojčeha Ščensnog.

Prvi poluvremene produžetno je za 5 minuta, igralo se do 45+7, ali ni jedan ni drugi tim nisu uspeli da stvore ozbiljniju šansu.

Na poluvremenu rezultat je 1:1, ukupno 2:2, pa nas u drugih 45 minuta očekuje velika borba.

Trener Stare dame Masimilijano Alegri od starta drugog dela odlučio se za svog džokera Moizea Kena. Mladi napadač, koji je na poslednjih šest utakmica postigao isto toliko golova, ušao je umesto Paula Dibale u igru.

To nije donelo veliki boljitak domaćima u uvodnim trenucima nastavka, naprotiv, Ajaks je prvi zapretio. U 52. minutu Ziješ je bio u velikoj šansi, probao iskosa sa desne strane, ali je Ščensni krajnjim naporom zaustavio udarac.

Ponovo su Kopljanici mogli do vođstva, Van de Bek je šutirao sa distance pod prečku, međutim, ponovo je domaći čuvar mreže odlično reagovao.

Nastavio je Ajaks da napada i u daljem toku utakmice, Ziješ je dobio loptu od Tadića na desnoj strani, zatim "zavrnuo" povratnu ka drugoj stativi, ali je Pjanić uklizao ispred igrača gostiju i spasao siguran gol.

Goool! Ajaks vodi od 67. minuta, strelac je Matijas de Liht! Lase Šene je izveo korner, a mladi defanzivac sjajno skočio u šesnaestercu Juvea i glavom zatresao mrežu! Juventusu su sada potrebna dva gola za prolazak dalje!

Ni postignut gol i vođstvo nisu zaustavili mladi tim iz Amsterdama! U 74. minutu Neres je mogao da nokautira Staru damu, ali mu je posle odličnog pasa Ziješa nedostajala koncentracija u završnici, pa je sa pet metara poslao loptu preko prečke.

Uspeli su gosti i da zatresu mrežu još jednom! Ziješ je sjajnim udarcem pogodio u rašlje gola Juventusa, međutim, njegov pogodak je poništen posle pregledavanja VAR zbog ofsajda.

To ipak nije uticalo na krajnji rezultat. Ajaks je sačuvao 2:1 i plasirao se u polufinale!