Crnoj Gori bod u Sofiji, sudije spasle Bugare

Crnoj Gori bod u Sofiji, sudije spasle Bugare Izvor: FSCG

Fudbalska reprezentacija Crne Gore igrala je nerešeno 1:1 sa Bugarskom u Sofiji u prvom kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.

Crna Gora je povela golom Stefana Mugoše. Napadač Crne Gore i Inčon junajteda iz Južne Koreje, je početkom drugog poluvremena, posle sjajne solo partiture pogodio za 1:0. Bugari su stigli do izjednačenja iz nepostojećeg penala. Prekršaj Vladimira Jovovića je postojao, ali je bio izvan kaznenog prostora, a precizan sa bele tačke je bio Todor Nedelev.

Tumbaković je kao što je i najavljeno meč počeo bez Stefana Savića, koji će najverovatnije igrati u ponedeljak protiv Engleza, sa dvojicom napadača Fatosom Bećirajem i Stefanom Mugošom. Ofanzivno opredeljenje Crne Gore, potvrđeno je i sastavom veznog reda u kome su bili Marko Janković, Marko Vešović, Nikola Vukčević i Mirko Ivanić.

Bugarska je u početku imala više loptu u nogama i blagu inicijativu. Polupriliku je imao Ivelin Popov, ali je Žarko Tomašević uspeo da otkloni tu opasnost. Desetak minuta kasnije, kolosalnu priliku je imao novi igrač Crvene zvezde Mirko Ivanić, ali je na žalost ljubitelja fudbala u Crnoj Gori, izgubio duel jedan na jedan sa golmanom Bugarske Nikolajem Mihajlovim.

Usledio je period igre u kojem se videlo koliko Crnoj Gori nedostaje Savić. Bugari su napravili tri dobre prilike. Prvo je Vasil Božikov posle sjajno izvedenog kornera, ostao sam kao duh, šutirao je ka golu, ali je Marko Vešović uspeo da izbaci loptu sa gol linije. Nedugo zatim, Ivelin Popov je iz jako dobre pozicije šutirao preko gola, a udarac Georija Kostadinova je uspeo da zaustavi Danijel Petković. Prvo poluvreme je završeno bez golova.

Posle samo pet minuta igre u nastavku meča Crna Gora je povela sa 1:0. Loptu je usamljen na desnoj strani dobio Stefan Mugoša, sjajnim solo prodorom je došao u poziciju za šut, a zatim pogodio desni donji ugao nemoćnog Mihajlova.

Nedugo zatim, Ivanić je mogao da otkloni sve dileme oko pobednika, ali kao i u prvom poluvremenu nije uspeo da realizuje čist zicer. Prosto je neverovatno kako su se zbunili Adam Marušić i Fatos Bećiraj kada su se našli u situaciji dva na jedan ispred gola domaće selekcije, a novi pokušaj Mugoše sa dvadesetak metara je završio tik pored stative.

Bio je to period potpune dominacije Crne Gore, a posle promašenih prilika, među ljubiteljima fudbala u Crnoj Gori se pojavio strah da njihovi ljubimci ne budu kažnjeni za promašaje. Na žalost pomenutih ljubitelja fudbala i izabranika Ljubiše Tumbakovića to se i desilo.

Bugarska je na deset minuta pre kraja, posle penala koji nije postojao, posle velike greške francuskog arbitra Bukea, stigli do izjednačenja i veoma značajnog boda. U završnici pobedu Bugarima je mogao do donese Martin Minčev, a pobedu Crnoj Gori Aleksandar Boljević. Na kraju – 1:1.

Crna Gora ima za čim da žali. Imala je pobedu u rukama, na kraju je osvojila bod, ostvarila je cilj sa kojim je krenula u Sofiju, a to je pozitivan rezultat. Vremena za tugovanje zbog propuštene prilike da se osvoje sva tri boda i zbog sudijske nepravde nema, jer Crnu Goru u ponedeljak očekuje duel sa Engleskom od 20.45.