Orlovi oboreni na Maksimiru, Hrvatskoj dva mesta u LŠ

Fudbaleri Dinama iz Zagreba pobedili su rezultatom 1:0 portugalsku Benfiku u prvom meču osmine finala Lige Evrope.

Dinamo Zagreb Izvor: Dean Mouhtaropoulos, Getty Images
Dinamo Zagreb

Modri su na "Maksimiru" pred više od 29.000 navijača savladali Orlove iz Lisabona, koji će u revanšu za nedelju dana imati priliku za bolji rezultat i plasman u četvrtfinale.

Ipak, ekipa trenera Nenada Bjelice ima minimalnu prednost, koja je ostvarena golom Bruna Petkovića u 38. minutu sa penala.

Ovom pobedom Dinama, Hrvatska je uspela da obezbedi dovoljno bodova na rang listi UEFA, pa će od sezone 2020/2021. imati dva predstavnika u kvalifikacijama za Ligu šampiona.

Benfika je krenula ofanzivnije i u 8. minutu je imala sjajnu šansu preko Krovinovića, šutirao je po zemlji, ali je golman Dinama Dominik Livaković odbranio nogom.

Dinamo je odgovorio preko Olma, koji je u 19. minutu gađao snažno, ali je golman Odiseas Vlahodimos pravovremeno intervenisao. Benfika je u narednim minutima nastavila sa napadima, ali je u 35. ostala bez Harisa Seferovića, koji je zbog povrede napustio igru.

U 38. minutu je Dinamo došao u vođstvo, a strelac je bio Bruno Petković sa penala. Prethodno je Ruben Dijaz napravio prekršaj nad Danijem Olmom na samoj ivici šesnaesterca, a sudija Majkl Oliver je pokazao na belu tačku. Petković je sigurno i snažno šutirao po sredini gola, dok se Vlahodimos bacio u desnu stranu - 1:0.

Do kraja poluvremena je Dinamo mogao i do 2:0, ali je posle asistencije Petkovića priliku za gol propustio Amer Gojak.

Primirila se igra u drugom poluvremenu, Modri su se preorijentisali na odbranu i kontranapade. Jedna takva situacija se desila u 48. minutu kada je ka golu Benfike prošao Oršić, ali je bio neprecizan.

Nastavio je Dinamo da se brani svim silama, a od 70. minuta za Benfiku je zaigrao i srpski ofanzivac Andrija Živković, koji je zamenio Žedsona Fernandeša.

Orlovi nisu uspeli da probiju odbranu Modrih u ostatku meča, koji su u poslednjih nekoliko minuta uspeli da zaprete preko Olma, Gavranovića i Šituma, ali je ostalo 1:0.

Izabranici trenera Nenada Bjelice imaju sjajnu sezonu u Ligi Evrope gde su briljirali u grupi sa četiri pobede i dva remija, dok su potom u šesnaestini finala eliminisali Viktoriju Plzenj pobedom kod kuće od 3:0, a posle poraza u prvom meču od 2:1.

Srpski napadač Komnen Andrić na ovom meču nije u protokolu Dinama, dok na strani Benfike zbog povrede ne igra vezista Ljubomir Fejsa.

Srpski ofanzivac Andrija Živković je na klupi ekipe iz Portugalije. Trener Modrih Nenad Bjelica je za ovaj meč suspendovan i igru posmatra sa tribina.

U jednom od derbija runde Ajntraht i Inter odigrali su 0:0, ali daleko od toga da nije bilo uzbuđenja. U centru pažnje bio je škotski sudija Vilijam Kolum. Prvo je 22. minutu svirao sumnjiv penal za Inter, koji Marcelo Brozović ipak nije pretvorio u gol, jer je njegov šut odlično pročitao golman domaćih Kevin Trap. Sličnu situaciju imao je i na drugoj strani u 54. minutu, kada je Ale pao u šesnaestercu Intera posle duela sa protivničkim defanzivcem, utisak je da je bilo kontakta, ali Kolum je ovog puta ostao nem. Zanimljivo, ni u jednoj od dve situacije nije gledao VAR. Ajntrahtu je nešto ranije opravdano poništen gol zbog ofsajda Alea, a nekoliko odličnih prilika imao je Luka Jović. Uz njega su igrali i Gaćinović i Filip Kostić, dok na drugoj strani nije bilo Ikardija.

Arsenal je vodio u Francuskoj protiv Rena golom Aleksa Ivobija od četvrtog minuta meča. Međutim, Sokratis je dobio u samo sedam minuta dva žuta kartona i Tobdžije su morale da igraju sa igračem manje 50 minuta. To je Ren iskoristio da preko Burižoa u 42, Monreala u 65. (autogol) i Sara u 88. minutu potpuno preokrene i sa velikih 3:1 dočekuje revanš na Emirejtsu.

Istu prednost, samo sa gostujućeg terena donosi Viljareal, koji je potukao Zenit u Sankt Peterburgu golovima Ibore, Morena i Morlanesa, dok je jedini gol za domaćina, u čijem sastavu je bio i Branislav Ivanović, postigao Azmun. Sevilja i Slavija iz Praga odigrali su na Sančes Pishuanu spektakularnih prvih 45 minuta, u kojima su postignuta sva četiri gola. Strelci za Sevilju bili su Ben Jeder i El Hadadi, a za goste koji su oba puta gubili i stizali vođstvo, Štoh i Kral.