Kralj bez krune: Tadić i Ajaks ponizili Real

Kralj bez krune: Tadić i Ajaks ponizili Real Izvor: David Ramos, Getty Images Sport
Dušan Tadić

Ajaks iz Amsterdama priredio je veliko iznenađenje, pošto je u revanšu osmine finala Lige šampiona više nego ubedljivo savladao Real u Madridu 4:1 i na taj način eliminisao aktuelnog trostrukog uzastopnog branioca trofeja. Junak je bio reprezentativac Srbije Dušan Tadić.

Gosti su potpuno zasluženo pobedili. Već posle 18 minuta vodili su 2:0 golovima Zijeha i Neresa, a asistent je u oba navrata bio Tadić. Posebno spektakularna bila je akcija kod drugog gola, kada je bukvalno sam prošao četiri Realova igrača i idealno uposlio Brazilca.

Tim rezultatom se otišlo na odmor, a da će eliminacija Reala biti stvarnost najavio je upravo Tadić, ovog puta fenomenalnim golom u 62. minutu. Uspeo je Asensio da vrati kakvu takvu nadu i smanji na 3:1, ali je samo minut kasnije Lase Šene direktno iz slobodnog udarca iskosa lobovao indisponiranog Tiba Kurtou i postavio konačnih 4:1, što je najubedljiviji poraz Reala kod kuće u istoriji ovog takmičenja.

Ovo je Realu prvo ispadanje već u osmini finala od sezone 2009/10. dok je Ajaks prvi put prošao u četvrtfinale još od sezone 2002/3. kada je eliminisan od Milana ukupnim rezultatom 3:2.

U drugom meču večeri Totenhem je i drugim trijumfom, ovog puta u Dortmundu nad Borusijom, overio plasman u četvrtfinale. Strelac jedinog gola bio je Hari Kejn u 49. minutu, iako su Milioneri imali gomilu šansi, posebno u prvom poluvremenu kod rezultata 0:0.

Tok meča

Fantastičan početak meča za Ajaks. Gosti su uhvatili odbranu Reala na spavanju, sevnula je kontra u sedmom minutu, lopta je došla do Tadića, koji je odložio za Hakima Zijeha, a Marokanac je rutinski pogodio gol, i drugi put zatresao mrežu u ovom dvomeču. Real i dalje ima prednost zbog više golova u gostima, ali svaki sledeći primljeni mogao bi da označi eliminaciu.

Nastavio je Ajaks sa hrabrom, ali pametnom igrom. Čekao je svoju šansu i dočekao je u 18. minutu. Kreator akcije ponovo je bio Tadić, napravio pravu minijaturu i izbacio iz igre bukvalno četiri igrača Reala, uposlio Davida Neresa, a Brazilac je sjajnim lobom duplirao prednost. Ovo je već rezultat koji Ajaks vodi u narednu rundu.

Do poluvremena Real je krenuo jako i agresivno. Pogodio je i dve stative, ali na poluvreme je otišao sa negativnim rezultatom.

Real je krenuo po gol kojim bi makar izborio produžetak, ali znatno ozbiljnije prilike imao je Ajaks. Najbolju šansu za domaćina imao je Karim Benzema, kada se sjajno izborio za prostor i pokušao iz gotovo mrtvog ugla a lopta je prohujala tik pored stative. Sjajnu igru Dušan Tadić je na kraju krunisao fantastičnim golom, pogodivši sa 16 metara gornji desni ugao Kurtoinog gola u 62. minutu. Feliks Brih je gledao VAR, zbog eventualnog auta na početku akcije, ali kako nije moglo sa 100% sigurnosti da se utvrdi da li je lopta celim obimom izašla van terena, Nemac je ostao pri prvobitnoj odluci da je gol.

Ipak, Real se nije predao i pored toga što su mu bila potrebna tri gola za prolaz. U 70. minutu Asensio je lepo otvorio akciju, Regilon odlično centrirao, a Asensio smanjio na 3:1. Ali nisu stigli domaći ni da organizuju sledeću akciju, a već su primili novi gol. Lase Šene je zatresao mrežu direktno iz slobodnog udarca i bukvalno je osramotio Tiba Kurtou, koji se očajno postavio. Ovo preti da bude najteži poraz Madriđana na svom terenu u istoriji elitnog takmičenja.