Ajaks slavi Tadića - dva gola za osminu finala!

Ajaks slavi Tadića - dva gola za osminu finala! Izvor: Dean Mouhtaropoulos, Getty Images
Dušan Tadić

Fudbaleri Ajaksa igraće u osmini finala Lige šampiona pošto su pobedom nad AEK u Atini 2:0 u petom kolu izborili jednu od prve dve pozicije u grupi E. Najzaslužniji za trijumf Kopljanika bio je Dušan Tadić, dvostruki strelac.

Tadić je mrežu Atinjana pogađao u 68. minutu iz penala i 72. i time doneo trijumf holandskom velikanu vredan plasmana u nokaut fazu.

Ajaks uoči poslednjeg kola ima 11 bodova i trenutno zauzima prvo mesto na tabeli. AEK je ostao poslednji sa 0.

Od 21 čas igra se drugi meč grupe između Bajerna i Benfike. Bavarcima je neophodan bod kako bi se pridružili Ajaksu osmini finala.

Kopljanici su dominirali u Atini od prvog minuta, a AEK je sve vreme pokušavao da sačuva mrežu. U tome je uspevao više od sat vremena igre, pošto su u međuvremenu David Neres i Lase Šene propuštali prilike za pogotke.

Ključan trenutak dogodio se neposredno pre 68. minuta. Posle prekida gostiju, Hrvat Marko Livaja je igrao rukom u kaznenom prostoru, zbog čega je sudija Majkl Oliver pokazao na penal. Siguran sa bele tačke bio je Tadić.

Hrvat je zbog pomenute ruke dobio drugi žuti karton, AEK je ostao sa desetoricom i u Ajaksu su već tada mogli da počnu sa slavljem. Samo četiri minuta kasnije trijumf su potvrdili posle sjajne akcije i dodavanja Huntelara do srpskog veziste, kojem nije bilo teško da loptu sprovede u praznu mrežu.

Ajaksu i Barseloni, koja je u prošlom kolu izborila osminu finala, u nokaut fazi su se pridružili i Real Madrid i Roma, učesnici grupe G. Razlog - Plzenj je savladao CSKA u Moskvi sa 2:1 i time sprečio poteru Armejaca za vodećim dvojcem. Real i Roma imaju po devet bodova, a Česi i Rusi po četiri.

Da će takav ishod biti u Moskvi nije se moglo naslutiti u uvodnom delu meča pošto je CSKA u 10. minutu golom Nikole Vlašića iz penala došao u vođstvo.

Prvu priliku za poravnanje, gosti su imali u 44, ali je Pročazka bio neprecizan sa bele tačke. Ono što je tada propustio, vezista Plzenja nije u 56. kad je na dodavanje Režnika savladao Akinfejeva.

Tačno 25 minuta kasnije viđen je preokret. Hrošovski je centrirao sa leve strane, a glavom je loptu u mrežu poslao Hejda.

U poslednjem kolu biće odlučeno koji će od ova dva tima sa treće pozicije u Ligu Evrope, a ko će završiti evropsku odiseju.