Poljaci gurnuli Nemce u drugi šešir, Šveđani u Ligi A!

Poljaci gurnuli Nemce u drugi šešir, Šveđani u Ligi A! Izvor: Alex Livesey, Getty Images Sport
Arkadijuš Milik

U utorak su odigrane odlučujuće utakmice poslednjeg kola grupne faze Lige nacija, a Portugalija i Poljska su remijem (1:1) uticale na mesto Nemačke na žrebu za kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2020. godine.

U dosta sporoj utakmici, bez velikih šansi, Portugal je uspeo da stvori tri poluprilike u prvom delu utakmice. Ekipa Fernanda Santoša je povela posle kornera, kada je Renato Sančez posle centaršuta pogodio Andrea Silvu za njegov 15. gol u reprezentaciji. Mnogo bolja utakmica viđena je u drugom poluvremenu. Poljska je bila mnogo agilnija. Posle prekršaja Danila u 16 metara Portugala, Arkadijuš Milik je oboren i bio je strelac za 1:1, dok je fudbaler domaćina dobio crveni karton. Ovaj rezultat ostavio je Poljsku u prvom šeširu kvalifikacija za EP, a Nemačku odbacio u drugi.

Portugalija je već od ranije obezbedila plasman na završni turnir Lige nacija, uz Holandiju, Švajcarsku i Englesku.

Fudbaleri Švedske savladali su Rusiju na svom terenu rezultatom 2:0 u okviru grupe 2 Lige B Lige nacija, čime su u duelu sa direktnim rivalom ostvarili plasman u viši, elitni rang - Ligu A Lige nacija.

Strelci za Šveđane u Stokholmu bili su defanzivac Viktor Lindelef u 41. i napadač Markus Berg u 72. minutu. Utakmica nije imala značaj za poziciju dve reprezentacije pred žreb kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2020. godine, pošto su i Rusija i Švedska u drugom šeširu.

U Ligi C Lige nacija Škotska je u Glazgovu savladala Izrael sa 3:2, pa se tako plasirala u Ligu B. U direktnom okršaju za plasman u Ligu B viđena je velika drama. Uoči ovog meča gostima je bio dovoljan i bod dok je četi Aleksa Mekliša, odgovarala samo pobeda. Već u 9. minutu, domaću publiku šokirao je evrogol Kajala, međutim, Džejms Forest, veoma brzo izrastao je u heroja utakmice. Krilnom napadaču Seltika, bilo je dovoljno samo pola sata da postigne het-trik. Pomenuti Forest bio je precizan u 34, 43. i 64. minutu. Do kraja meča, Eran Zahavi uspeo je u 75. minutu da ublaži poraz gostiju koji će i kroz dve godine igrati u trećem rangu Lige nacija.

U grupi 3 Lige D reprezentacija takozvanog Kosova je pobedila u Prištini Azerbejdžan sa 4:0, pa je sa prvog mesta u grupi prošla u viši rang - Ligu C. Strelac het-trika za domaćina bio je Arber Zeneli, pošto je pogađao u 2, 50. i 76. minutu. U 61. minutu u strelce za Kosovo se upisao i Amir Rahmani.

U drugom meču u grupi Malta i Farska Ostrva su igrali 1:1 (Korbolan 4 - Jensen 3).