Bogat, moćan, gazi - sve što treba da znate o Bešiktašu

Posle manje od četiri godine Bešiktaš ponovo gostuje na stadionu u Humskoj. Tada je ubedljivo slavio 4:0. Pet igrača koji su nastupili u tom duelu i danas su u klubu

Domogoj Vida, Pepe, Bešiktaš

Domogoj Vida i Pepe

Turska ekipa je bez dileme kvalitetnija od srpskog predstavnika, ali šanse Partizana umnogome zavise od voljnog momenta igrača Bešiktaša i njihovog pristupa utakmici.

Posle dve uzastopne titule prvaka, Bešiktaš je prošlu sezonu završio na razočaravajućem četvrtom mestu. Razlog tome bila je loša forma u gostima i potpuna koncetracija na Ligu šampiona, gde je ekipa pokazala snagu i kolo pre kraja grupne faze obezbedila plasman u osminu finala. Ipak, Bajern je bio preveliki zalogaj za igrače istanbulske ekipe. Tim Šenola Guneša je već od starta sezone imao zaostatak koji nije uspeo da nadoknadi i na kraju je prvi put od 2012. godine završio šampionat van prve tri pozicije.

Titula osvojena 2015. godine je bila prva posle šest godina i prvi veliki uspeh u eri predsednika Fikreta Ormana, koji je na čelu kluba od sredine 2012. godine. Od početka njegovog mandata klub je mnogo napredovao na svim poljima i pozicionirao se kao najbolje organizovan u zemlji, počevši od unutrašnjeg funkcionisanja pa do marketinga na globalnom nivou. U tom periodu, konkretno u aprilu 2016. otvoren je i novi stadion, na kojem Bešiktaš u domaćem prvenstvu još nije izgubio.

U poređenju sa prošlom sezonom Bešiktaš je ostao bez prvog golmana Fabrija koji je prešao u Fulam, najvažnijeg odbrambenog igrača Duška Tošića i najboljeg strelca Andersona Taliske. Njih dvojica su karijeru nastavili u Kini.

Šenol Guneš Izvor: Stuart Franklin/Bongarts/Getty Images
Šenol Guneš

Od početka sezone Bešiktaš je odigrao šest takmičarskih utakmica i zabeležio pet pobeda, uz poraz od LASK. Dve od tih pet pobeda ostvarene su protiv ekipe sa Farskih ostvra B36 u drugom kvalifikacionom kolu. Nakon tih mečeva Bešiktaš se suočio sa nešto ozbiljnijim rivalima, LASK, Akhisarom, pa i Erzurumom i na svim tim utakmicama istanbulski tim je pokazao dva lica. Kao po pravilu jedan deo utakmice gazi suparnika, a u drugom je poptuno podređen. Posle minimalne pobede nad LASK 1:0 u prvom meču, u revanšu je Bešiktaš bio potpuno nadigran i na ivici eliminacije, ali je ga spasao kasni gol Alvara Negreda.

Prethodnog vikenda ekipa Šenola Guneša pobedila je kao gost Erzurum u drugom kolu turske Super lige. U prvom poluvremenu Bešiktaš gotovo da nije postajao na terenu, da bi u nastavku pokazao kvalitet i demonstrirao silu i sa zaostatka na poluvremenu stigao do trijumfa od 3:1. Dva različita pristupa igrači su pokazali i u prvom kolu protiv Akhisara, kada su u prvom poluvremenu deklasirali goste, da bi u nastavku u većem delu bili potčinjeni.

Bešiktaš igra u formaciji 4-2-3-1. Štoperi su sposobni da iznesu loptu, to najčešče i čine, a ako ih pritisnu protivnički igrači, po loptu se spušta jedan od veznih igrača. Spoljni bekovi konstantno igraju visoko, dajući širinu u napadu. U tim situacijama krilni napadači, koji su vrlo prodorni, ulaze u sredinu ili napadaju prostor između defanzivnih igrača. Bešiktaš ima brzu tranziciju kada osvoji loptu na svojoj polovini, ali mu problem mu predstavlja kada se protivnik brani sa duplim blokom.

Mesto startnog golmana preuzeo je iskusni 34-godišnji Tolga Zengin, koji je i kapiten ekipe. U pitanju je solidan čuvar mreže, ali ništa više od toga. U poslednje dve sezone branio je na manje od dvadeset utakmica, računajući sva takmičenja. Od početka prelaznog roka klub pokušava da dovede kvalitetnog golmana što je pokazatelj da u ovom trenutku nemaju baš veliko poverenje u Zengina. Njegova zamena je 20-godišnji Utku Juvakuran.

Pozicija desnog beka rezervisana je za Gokana Gonula. Još jedan iskusan fudbaler, koji je već ušao u četvrtu deceniju života. I pored toga, krasi ga izuzetna brzina i fizička spremnost. Konstantno je prisutan u napadačkim akcijama tima, daje širinu i uglavnom šalje upotrebljive centaršuteve. Od početka sezone postigao je i dva gola.

Kompletan tekst pročitajte na sajtu Sport kluba.