Šampion sveta opet dolazi iz Evrope! Brazil ide kući!

Šampion sveta opet dolazi iz Evrope! Brazil ide kući! Izvor: Laurence Griffiths, Getty Images
Belgium

Fudbaleri Belgije plasirali su se u polufinale Mondijala u Rusiji pošto su u četvrtfinalnom meču u Kazanju savladali Brazil rezultatom 2:1.

Crveni đavoli su do trijumfa nad petostrukim svetskim šampionima došli, pre svega, zahvaljujući sjajnoj partiji u prvih 45 minuta igre kad su taktički u potpunosti nadmudrili rivala. Tada su i viđena dva pogotka u mreži Alisona - u 13. je Fernandinjo postigao autogol, da bi u 31. Kevin de Brujne sjajnim udarcem sa distance povisio na 2:0.

U drugom poluvremenu Brazil je krenuo na sve ili ništa, ali je na kraju uspeo samo da ublaži poraz. Strelac je bio rezervista Renato Augusto u 76. minutu.

Plasmanom u polufinale, Belgijanci su izjednačili najbolji rezultat na Mondijalima, ostvaren 1986. godine u Meksiku. Tada su takmičenje završili na četvrtoj poziciji, a da odu korak dalje u Rusiji imaće priliku protiv Francuske, sa kojom se sastaju u polufinalu.

Kad je o Brazilcima reč, njihovim ispadanjem svi ostali kontinenti su ostali bez predstavnika u završnici, pa će svetski šampion ponovo doći iz Evrope.

Obe ekipe su igrale otvoreno od starta, a najbolju šansu u uvodnim minutima propustio je Tijago Silva. Stameni defanzivac je probao posle kornera, ali je lopta pogodila stativu. Na drugoj strani, Belgijanci su u tri navrata probali sa distance i to je bila uvertira u ono što je usledilo u 13. minutu. Korner sa leve strane je izveo Naser Šadli, a vezista Brazilaca je nespretno udario loptu i prevario Alisona.

Belgijanci su u nastavku svesno prepustili inicijativu Brazilcima i svoju šansu vrebali iz kontre. Upravo su na taj način duplirali vođstvo. Razvili su kontru posle kornera Brazila, lopta je došla do De Brujnea, a ovaj je fantastičnim udarcem sa dvadesetak metara zatresao mrežu.

Delovalo je da je Selesao u tim trenucima na kolenima pošto je do odlaska na veliki odmor uspeo samo da pripreti sa distance preko Kutinja.

Neymar Izvor: Buda Mendes/Getty Images
Neymar

Od starta drugog dela Tite je odlučio da indisponiranog Vilijana zameni Robertom Firminom i upravo je ulazak napadača Liverpula doneo konkretniju igru Brazilaca. Firmino je mogao brzo do gola, ali je zakasnio na oštru loptu Marsela, a nedugo zatim viđena je nova interesantna situacija u šesnaestercu Crvenih đavola. Gabrijel Žezus je sjajno provukao loptu kroz noge čuvaru, a zatim posle duela sa Vensanom Kompanijem pao, međutim, za Milorada Mažića to nije bilo dovoljno da pokaže na penal.

I druge dve izmene Titea - Daglas Kosta i Renato Augusto - donele su boljitak u igri Brazila. Prvi je u jednoj situaciji opasno zapretio sa distance, a drugi je uspeo da postigne pogodak i vrati nadu svom timu. Kutinjo je poslao sjajnu loptu u šesnaesterac, a Augusto odlično skočio i glavom savladao Kurtouu.

Augusto je vrlo brzo imao još jednu sjajnu priliku za pogodak, neometan je šutirao sa 16 metara, ali je lopta prošla pored stative, a koji trenutak kasnije i Kutinjo je probao sa petnaestak metara, posle povratne lopte, ali daleko iznad prečke.

Poslednju, i to kakvu, šansu za Brazilce propustio je Nejmar u nadoknadi vremena, kad je sjajno šutirao sa dvadesetak metara, međutim, Kurtoa se fantastično izvio, sprečio pogodak, i izrastao u junaka meča.