Ipak je 2:0 najopasniji rezultat, Belgija u 1/4 finalu

Belgija je posle velikog preokreta savladala Japan 3:2, iako je gubila 2:0 golom Šadlija u 94. minutu i na taj način osigurala plasman u četvrtfinale.

Naser Čadli Izvor: Kevin C. Cox/Getty Images

U prvom poluvremenu Belgijanci nisu razvili svoju prepoznatljivu igru, ali su ipak stvorili jednu dobru šansu preko Kompanija. Najbolju priliku imao je Japan, kada je Osako šutirao neometen sa pet metara, ali je Kurtoa uz malu nesigurnost uspeo da odbrani. Sudije su previdele ofsajd poziciju napadača Kelna.

Početak drugog poluvremena iz snova za Japance. Posle izgubljene lopte Belgijanaca sevnula je kontra, koju je majstorski iskoristio Haraguči u 47. minutu. Odmah u narednoj akciji Azar je pogodio stativu, ali ostalo je 1:0 za Japan. Samo četiri minuta kasnije Takaši Inui je fantastičnim udarcem iz daljine pogodio za 2:0.

Ipak, Belgijanci se nisu predavali. Kada nisu uspeli iz izrađenih akcija, onda su uz pomoć sreće. Posle nekoliko loših intervencija u nizu, pre svih japanskog golmana Kavašime, Vertongen je postigao fenomenalan gol i smanjio na 2:1. Izednačenje je došlo samo pet minuta kasnije, kada je u 74. minutu Felaini, koji je ušao u igru nešto ranije, glavom je realizovao odličan centaršut Azara za 2:2.

Fenomenalne dve odbrane Kavašime pet minuta pre kraja, posle udaraca Šadlija i Lukakua bile su samo uvod u ono što sledi u finišu. Taman kada je delovalo da će se igrati produžeci Belgija je izvela munjevitu kontru, povukao ju je De Brujne, proigrao Munijea, ovaj vratio za Šadlija, kome nije bilo teško da savlada Kavašimu i na taj način odveo Belgiju u treće uzastopno četvrtfinale na velikim takmičenjima.

Belgija će u četvrtfinalu igrati protiv Brazila 6. jula od 20 časova u Kazanju.