Belgija prva, Januzaj izabrao teži put

Belgija prva, Januzaj izabrao teži put Izvor: Dan Mullan/Getty Images
Adnan Januzaj

Fudbaleri Belgije pobedili su Englesku u poslednjem kolu grupe G rezultatom 1:0 i time sa prvog mesta prošli u osminu finala, što im donosi znatno teže rivale u nastavku takmičenja. U drugom meču grupe, bez rezultatskog značaja, Tunis je savladao Panamu posle preokreta 2:1.

Belgijanci su grupu završili sa maksimalnih devet bodova, dok su Englezi ostali na drugoj poziciji sa šest.

Strelac jedinog pogotka u Kalinjingradu bio je Adnan Januzaj u 51. minutu. Levonogi vezista je sjajno prihvatilo loptu na desnoj strani, prevario Denija Rouza i fantastičnim udarcem poslao loptu u gornji desni ugao gola Džona Pikforda.

Tim pogotkom, Januzaj je "odabrao" teži put za Crvene đavole u nastavku turnira poslavši ih u jači deo kostura. Tamo će ih u osmini finala sačekati ekipa Japana, a zatim i potencijalni duel sa Brazilom u četvrtfinalu.

Sa druge strane, Englezi će na startu nokaut faze igrati protiv Kolumbije, dok će se u eventualnim četvrtfinalu sastati sa pobednikom meča Švedska - Švajcarska.

I Belgija i Engleska su igrali u izmenjenom sastavu. Roberto Martines je napravio devet promena, a Garet Sautgejt osam.

Bilo je jasno da oba tima žele da izbegnu prvo mesto i teži deo kostura. Takva je i igra bila, najčešće bez ikakve namere da se napadne protivnik i učini nešto konkretnije.

Osim uvodne šanse Batšuaija, u prvom poluvremenu nije bilo ozbiljnijih prilika za promenu rezultata.

Od starta drugih 45 minuta viđena je nešto konkretnija igra, Rašford je zapretio Kurtoi, i to je bila uvertira pred ono što je usledilo nekoliko minuta kasnije - gol Januzaja za trijumf Crvenih đavola.

U nastavku je Rašford imao sjajno situaciju za gol, izbio je sam pred Kurtou, ali je golman Belgije dobro reagovao i skrenuo loptu u korner, da bi u finišu bilo viđeno još nekoliko zanimljivih situacija pred golom Engleza, ali bez promene rezultata.

U drugoj utakmici grupe, Tunis je savladao Panamu posle preokreta 2:1 i pobedom se oprostio od Rusije. Panamci su poveli autogolom Jasina Merije u 33. minutu. Merija je posle udarca Rodrigesa skrenuo loptu i prevario Matlutija.

Tunišani su zatim zaigrali znatno konkretnije i već na startu drugog dela došli do poravnanja. Posle sjajne akcije u 51. minutu Kazri je dodao do Ben Jusefa, a ovom nije bilo teško da sprovede loptu u mrežu.

Kompletan preokret doneo je Kazri 15 minuta kasnije. Gotovo identična akcija Tunisa, samo po levoj strani, dodavanje Hadadija do najboljeg igrača meča za laku egzekuciju i tri boda.

Tunis takmičenje završava na trećem mestu, dok su Panamci, debitanti na Mondijalu, ostali poslednji.