Istorija! Fer-plej poslao Japan u osminu finala

Istorija! Fer-plej poslao Japan u osminu finala Izvor: Elsa, Getty Images Sport
Fudbalska reprezentacija Japana

Fudbaleri Kolumbije i Japana plasirali su se u osminu finala Mondijala u Rusiji, pošto su zauzeli prva dva mesta u grupi H. Kafeterosi posle pobede nad Senegalom (1:0) imaju 6 bodova, a Japanci, porazom od Poljske (0:1), 4. Isti broj bodova ima i Senegal, ali je fer-plej presudio u korist Samuraja!

Japan i Senegal su grupnu fazu završili uz isti broj bodova, istu gol razliku, isti broj postignutih golova, a u međusobnom duelu bilo je 2:2, pa je fer-plej odlučivao učesnika osmine finala. Afrička selekcija je dobila šest žutih kartona u prethodna tri meča, a Azijati četiri, tako da će ekipa Akire Nišina u drugi krug!

Ovo je prvi put u istoriji Mondijala da fer-plej odlučujuje putnika u osminu finala. Takođe, ispadanjem Senegalaca,  afrički kontinent nema ekipu među 16 najboljih prvi put od Mondijala 1982.

Kad je o Poljskoj reč, ona je takmičenje završila na poslednjem mestu sa tri boda.

U meču Japana i Poljske u Volgogradu nije bilo previše uzbuđenja. U prvom poluvremenu viđena je po jedna prilika na obe strane. Šinđi Okazaki je probao glavom posle centaršuta, ali je lopta otišla pored gola, dok je udarac Kamila Grosickog golman Samuraja sjajno zaustavio Eidži Kavašima.

Ključan momenat viđen je u 60. minutu. Rafal Kurzava je izveo prekid, a Jan Bednarek neometan sa pet metara zatresao mrežu i postavio konačan rezultat.

U narednih 15 minuta, Japanci su pokušavali da dođu do gola, ali pošto su čuli da je Kolumbija povela protiv Senegala spustili su gas i trudili se da očuvaju postojeće stanje i najčešće samo razmenjivali pasove među sobom na sredini terena.

Bilo im je jasno da će u slučaju da oba meča završe sa 1:0, oni proći dalje zbog manjeg broja žutih kartona, što se na kraju i ostvarilo.

U utakmici Senegala i Kolumbije, strelac jedinog pogotka bio je Džeri Mina u 74. minutu. Huan Kintero je izveo korner, a visoki defanzivac glavom savladao N'Dijaea.

Osim toga, nije bilo mnogo zanimljivosti. Najveća se dogodila u 18. minutu. Posle duela Davinsona Sančesa i Sadija Manea, srpski sudija Milorad Mažić je pokazao na penal, ali je posle pregledavanja VAR preinačio odluku i dodelio loptu Kafeterosima.

Kolumbijci su u nastavku ostali bez Hamesa Rodrigesa, koji je zbog povrede morao da napusti teren, ali to nije uticalo na konačan ishod, pošto je ekipa Hosea Pekermana uspela da dođe do trijumfa i prvog mesta u grupi.

Kolumbija će u osmini finala igrati protiv drugoplasirane ekipe grupe G, a to će biti Belgija ili Engleska. Ekipa koja bude prvoplasirana u toj grupi sastaće se sa Japanom.

Ne propustite da pogledate servis Sport Kluba sa svim rezultatima, statistikama i tabelama!