
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da Republika Srpska i Srbija nikada u istoriji nisu imali bolje odnose i saradnju, poručujući da je to je ono što je potrebno i da Srbi neće sukobe.
On je, na obeležavanju dana stradanja Srba u Podrinju istakao da se na prostoru Bratunca desio zločin u kontinuitetu, koji je pomorio mnoge nedužne ljude, ali i da je novi zločin to što se jedan zločin priznaje i međunarodno verifikuje, daje mu se rezolucija u UN, a na drugoj strani ništa ne znači umor žena i dece srpske nacionalnosti, preko čega se prelazi.
"Zločin nad Srbima desio se u kontinuitetu, a zločin nad Bošnjacima desio se u kratkom vremenu. U čemu je razlika, kakva je to razlika? Zar nije dokaz veće svireposti to što se u kontinuitetu ubijali nedužni ljudi", rekao je Dodik.
Prema njegovim rečima, srpski narod obeležava Bratunac kao koncentrisani izraz svoga sećanja na stradale u toku nekoliko godina rata, te da smo danas svedoci da se opet nasiljem međunarodne političke zajednice pokušava nametnuti i pripisati samo zločin nad Bošnjacima kao zločin genocida, pripisujući tako kolektivnu odgovornost Srba za to.
"Ako se to desi, Srbi će biti jedini narod u dokumentima UN, okarakterisan na takav način. Ali ono što je veoma važno i vidljivo u ovom vremenu je jedinstvo u političkom stavu i aktivnosti koji iskazuju vlasti Republike Srpske i Srbije i povodom ovog i mnogo čega drugog, RS i Srbija su zajedno u nastojanju da se dođe do istine koja je potrebna", poručio je Dodik.
Vulin: Pođite Vučićevim primerom

Obeležavanju dana stradanja Srba u Podrinju prisustvovao je i ministar za rad u Vladi Srbije Aleksandar Vulin koji je rekao da premijer Srbije Aleksandar Vučić treba drugima da posluži za primer.
Mrtvi ne daju živima da lažu i da zaborave, a pre nego što se odbije najhrabrija ponuda srpskog vođe, kakva je dobijena od predsednika vlade Aleksandra Vučića, bilo bi pravedno da se sasluša i posluša, pognu glave i da se pođe njegovim primerom, rekao je on.
On je zapitao koliko stotina hiljada pobijenih i proteranih Srba treba da padne, pa da se već jednom neko izvini u Jasenovcu, Jadovnu i Bratuncu.
"Kamo sreće da vođe drugih naroda hoće da pođu primerom praštanja i pomirenja, eto nama mira za života, mira na Balkanu", poručio je Vulin.
Sećanje na 3.500 ubijenih ljudi

Parastos i pomen ubijenim i poginulim Srbima održan je na gradskom groblju u Bratuncu, a vence i cveće na spomen-krst stradalim Srbima u Podrinju položili su Dodik, Vulin, delegacija Skupštine Republike Srpske, izaslanik predsednika Predsedništva BiH, i mnoge druge visoke državne i verske delegacije.
Dan stradanja Srba u Podrinju obeležen je u organizaciji Odbora Vlade Republike Srpske za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova. Na području Bratunca, Srebrenice, Zvornika, Skelana, Milića, Vlasenice, Osmaka i šireg područja srednjeg Podrinja i Birča, prema podacima RS, nastradalo je 3.500 Srba, a bez jednog ili oba roditelja ostalo je 800 dece, a oko 5.400 porodica ostalo je bez pokretne i nepokretne imovine.