
Ministri kulture Srbije i Hrvatske Vladan Vukosavljević i Nina Obuljen Koržinek razgovarali su u Zagrebu o organizovanju konferencija o Jasenovcu u Beogradu, Zagrebu i Jasenovcu, na kojima bi istoričari sa obe strane sagledali činjenice o tom logoru.
Vukosavljević se danas u Zagrebu sa hrvatskom koleginicom saglasio da je dostignut visok standard kad je reč o poštovanju nacionalnih manjina, saopštilo je Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.
"Kao dobar primer saradnje istaknuta je razmena gostovanja pozorišnih predstava, kao i uspostavljanje književno-kulturnih veza kroz razmene pisaca, a razgovaralo se i o mogućoj razmeni odabranih izložbi savremene umetnosti", piše u saopštenju.
Navodi se i da je zaključeno da ne postoje prepreke za dalje jačanje kulturne saradnje, uz obostrano poštovanje i razumevanje.
Vukosavljević se ranije danas sastao sa gradonačelnikom Zagreba Milanom Bandićem sa kojim je razmotrio mogućnosti za proširenje saradnje dve prestonice i zahvalio mu na podršci koju Grad Zagreb pruža Srpskom kulturnom društvu "Prosvjeta".
U prostorijama Srpskog književnog društva "Prosvjeta" danas su održani sastanci sa predstavnicima srpskih organizacija u Hrvatskoj – Srpskog narodnog veća, Srpskog književnog društva "Prosvjeta", Srpskog privrednog društva "Privrednik", Srpskog demokratskog foruma i Zajedničkog veća opština Vukovar.
"Na sastanku je bilo reči o pitanjima od značaja iz oblasti kulture za Srbe u Hrvatskoj: jačanju kulturnog amaterizma, stvaranju kulturne etnomreže, gostovanju pozorišnih umetnika iz Srbije i formiranju srpskih kulturnih centara u Zagrebu, Kninu, Rijeci i Osijeku", navodi se u saopštenju.
Delegacija Ministarstva kulture i informisanja u društvu mitropolita zagrebačko-ljubljanskog Porfirija posetila je srpsku pravoslavnu opštu gimnaziju "Kantakuzina Katarina Branković" koja je osnovana 2005. godine, a danas ima 69 đaka.
Vraćanje kulturnih dobara pri kraju
Vukosavljević i Obuljen Koržinek saglasili su se da je dugogodišnji proces vraćanja kulturnih dobara iz Srbije u Hrvatsku pri kraju.
"Iz Srbije je u Hrvatsku od 2001. do 2018. vraćeno 29.885 pokretnih kulturnih dobara u muzeje, crkve, manastire i arhive, dok se preostale veće celine za vraćanje odnose na riznice manastira Krka i Šibenika", navodi se u saopštenju hrvatskog ministarstva posle sastanka ministara.
Na sastanku u hrvatskom Ministarstvu kulture raspravljalo se i o predstojećem hrvatsko-srpskom Međuvladinom mešovitom odboru za manjine čija će osma sednica biti u februaru u Zagrebu.
Ministri su, dodaje se, pohvalili dobru saradnju u okviru Saveta ministara kulture jugoistočne Evrope, gde se naglasak stavlja na saradnju u jačanju kulture za održivi razvoj, važnost muzeja u društvu, njihovu ulogu u zaštiti i promociji kulturnog blaga i u promovisanju kulturne raznolikosti i raznolikosti društva.
U saopštenju se navodi i da su ministri istakli dobru saradnju i razmenu gostovanja pozorišta, kao i književno-kulturne veze i razmene pisaca "kojima je cilj razvijanje kulturnih i književnih odnosa između Hrvatske i Srbije i senzibilizacija javnosti za književna i kulturna pitanja u regionu".