Izvor: N1
Od 1. novembra plate u javnom sektoru biće veće od osam do 15 odsto, odlučila je Vlada Srbije. Stručnjaci ponovo upozoravaju da takav rast nije realan.
"Suficit, i to veći od očekivanog" - tako u Vladi Srbije opisuju aktuelnu situaciju u republičkom budžetu i zbog toga je na današnjoj sednici Vlade usvojen Predlog rebalansa budžeta, kojim se predviđaju povećanja plata u javnom sektoru.
Iako je MMF više puta savetovao da bi povećanja trebalo da idu do šest odsto, iz Vlade su se odlučili da plate od 1. novembra budu veće od osam do petnaest odsto.
Iako premijerka tvrdi da to neće ugroziti ekonomsku stabilnost, analitičari upozoravaju da takva povećanja nisu ekonomski opravdana.

Predsednica Vlade Srbije rekla je da je danas "srećan dan", jer je Vlada donela odluku da višak novca u budžetu da za povećanje plata u javnom sektoru.
Ana Brnabić kaže da će se najviše radovati zaposleni u zdravstvu, nauci i kulturi, prosveti, ali i u državnoj upravi.
"Prihodi su veći od očekivanih i ovim rebalansom mi te prihode želimo da do kraja godine raspodelimo tako da vratimo nešto građanima Republike Srbije, pre svega koz povećanje plata i podršku penzionerima. Rebalansom, ovim pozitivnim rebalansom je predviđeno pod jedan povećanje plata od 1. novembra ove godine od osam do 15 odsto", najavljuje Brnabić.
A ko će koliko dobiti? Za 15 odsto biće povećane plate medicinskim sestrama i tehničarima. Deset odsto ide lekarima, ali i zaposlenima u nauci i kulturi. Plate prosvetnim radnicima i zaposlenima u sudovima i tužilaštvima biće povećane za devet odsto. Najmanje dobijaju ljudi u državnoj upravi - osam odsto povećanje plate.
U Vladi Srbije tvrde da su napravili dobru računicu i da povećanja neće ugroziti stabilnost državnih finansija.
Preduslovi da povuku takav potez stvorile su, kažu u Nemanjinoj 11, mere štednje koje su bile na snazi od 2014.
Zato se i premijerka i resorni ministar Siniša Mali građanima zahvaljuju na strpljenju.
"Naš cilj jeste bio da u što kraćem vremenskom periodu, ako već imamo novac koji smo uštedeli i koji smo zaradili, vratimo građanima Srbije i zbog toga je početak isplate već od novembra", ističe Mali.
Ovi rashodi neće ugroziti stabilnost budžeta, uverava premijerka.
"Javni dug nastavlja da pada, sada se nalazi na oko 52 odsto BDP-a, nastavljamo da imamo nisku i stabilnu inflaciju, stabilan kurs, velika zahvalnost Narodnoj banci Srbije", dodaje Brnabić.
Ali stručnjaci i Međunarodni monetarni fond upozoravali su da plate u javnom sektoru ne bi trebalo da rastu više nego što raste srpska privreda, što je okvirno do šest ili sedam odsto, stoga se otvara pitanje: da li su najavljena povećanja ekonomski opravdana?

Nisu, smatra profesor Ekonomskog fakulteta Saša Ranđelović.
"Rast mase zarada iznad te stope (šest do sedam odsto) bi se verovatno pre mogao objasniti političkim motivima, ne isključivo ekonomskim, imajući u vidu da je dostizanje određenih ciljeva u visini prosečne zarade postavljeno visoko na listi prioriteta ekonomske politike i javne politike generalno", podseća on.
Da li je odluka Vlade bila više politički motivisana ili budžet može da iznese najavljena povećanja - MMF će svoje mišljenje izneti već 3. oktobra.
Jedna od tema biće i povećanje penzija u 2020, a dok čekaju veće penzije, Vlada je za penzionere već rezervisala po 5.000 dinara jednokratne pomoći koju će dobiti 1. decembra.