Kineski predsednik Si Đinping rekao je da su potpisani sporazumi u vrednosti od oko 60 milijardi evra za vreme Drugog samita Pojas i put, i pozvao više zemalja da se pridruže njegovom velikom infranstrukturnom programu.
Si Đinping je obećao, na kraju trodnevnog foruma u Pekingu koji je okupio oko 40 svetskih lidera, da će osigurati finansijsku, socijalnu i ekološku održivost projekata sprovedenih u okviru kineske inicijative.
"Rešeni smo da podržimo otvoreni, čist i zeleni razvoj i da odbacimo protekcionizam", rekao je Si na završnoj konferenciji za novinare.
Među prisutnim liderima na forumu bili su ruski i švajcarski predsednici Vladimir Putin i Uli Maurer, i italijanski i pakistanski premijeri Đuzepe Konte i Imran Kan.
Delegaciju Srbije na skupu predvodio je predsednik Aleksandar Vučić.
Inicijativa Pojas i put ima za cilj izgradnju saobraćajne i energetske infrastrukture u zemljama kojima je to posebno potrebno u Aziji, Evropi, Africi i drugde. Inicijativa je pokrenuta 2013. godine i finansirana je investicijama ili zajmovima od više stotina milijardi evra.
Zamerke su da se favorizuju kineske firme, da se zemlje u kojima se sprovode projekti previše zadužuju i da neki projekti nanose štetu životnoj okolini. Kao primer navodi se Šri Lanka koja nije mogla da isplaćuje dospeli dug i već je morala da prepusti Pekingu kontrolu nad jednom lukom na 99 godina.
SAD i većina zemalja zapadne Evrope su zbog toga do sada izrazili sumnjičav stav prema toj inicijativi.
To ipak nije učinilo kinesku inicijativu manje privlačnom, zvaničnici firmi potpisali su za vreme samita ugovore vredne 64 milijardi dolara (57 milijardi evra) rekao je Si Đinping. "Forum je ove godine poslao jasnu poruku, sve više prijatelja i partnera pridružiće se saradnji u okviru Novih puteva svile", rekao je on.
Odgovarajući na kritike o dugu, Si Đinping je takođe dao uveravanje da će firme i tržišni uslovi od sada imati glavnu ulogu.
"To će učiniti projekte trajnijim i stvoriti pravedno okruženje bez diskriminacije za strane investitore" koji su pozvani da se pridruže inicijativi, rekao je on.
U završnom saopštenju na kraju samita učesnici su, takođe, naglasili značaj ekonomske, socijalne, fiskalne, finansijske i ekološke održivosti projekata.
Kina koja je od 2018. ušla u trgovinski rat sa SAD pokušava da preuzme ulogu vođe u multilateralnoj saradnji. Nastojeći da odgovori na kritike o netransparentnosti nekih ugovora Si Đinping juče je već pozvao na nultu toleranciju prema korupciji.