U kragujevačkoj kompaniji Fiat Krajsler automobili (FCA) je nastavljena proizvodnja modela "500L", posle skoro dvomesečnog prekida.
Predsednik Samostalnog sindikata FCA Zoran Marković rekao je FoNetu da će danas svi radnici ponovo biti na svojim radnim mestima i da će se raditi u dve smene u kojima je planirana proizvodnja po 205 vozila, odnosno ukupno 410 dnevno.
Prema podacima Ministarstva finansija, kragujevačka fabrika automobila bila je najveći izvoznik u 2018. godini, a njen devizni saldo iznosio je 699,7 miliona evra.
U poslednjem tromesečju prošle godine proizvodnja je često prekidana, zbog slabije prodaje modela "500L" na inostranom tržištu.
Radnici su u novembru radili samo pet dana, u decembru uopšte nisu radili kao i u proteklom delu januara.
“To se nije odrazilo na njihovu zaradu jer su se sindikat i menadžment, krajem 2018. dogovorili da poslodavac obezbedi 20 dana dodatnog odmora kojima je pokriven deo neradnih dana”, izjavio je Marković.
On je rekao da Sindikat nema nikakvih informacija o početku proizvodnje novog modela u kragujevačkoj fabrici, ali da se očekuje da će menadžeri FCA informisati sindikat o planovima i organizaciji proizvodnje u 2019.
“Možda ćemo tada znati nešto više u vezi ove za zaposlene u fabrici, veoma važne teme. Nagađanja oko novog modela i rokova za početak njegove proizvodnje za sada su samo medijske špekulacije. Nadam se da ćemo od menadžmenta čuti kakve su smernice za kragujevačku fabriku u 2019. godini”, rekao je Marković.