Zoran Antić iz Samostalnog sindikata GSP ocenio je u Danu uživo da su u septembru i oktobru imali prvi put sitauciju da su bili u plusu sa vozačima. "Ljudima je primamljivo da idu za veće zarade, od 1.500, 2.000 evra mesečno da rade u inostranstvu. Ovde je zarada dosta niža, ali je prosečna zarada sada u porastu", kaže on.
Reagujući na komentare građana da vozila nema dovoljno i da polasci kasne, Antić kaže da su u gradu gužve, kao i da je zbog toga smanjena protočnost saobraćaja.
"Činjenica da vozila ima manje nije tačna, ima onoliko koliko je planirano. Nažalost, ako je situacija takva da se građani žale, onda je to alarm da treba da se reaguje", kaže on.
Dodaje da im smeta to što se, kako kaže, stalno apostrofira da je to GSP Beograd, jer pojedine linije drže privatni prevoznici,
"Generalno se povećala gužva, ima i radova, ta gužva smanjuje protočnost saobraćaja", kaže.
Kaže da su dugo radili na novom kolektivnom ugovoru, koji je u drugoj polovini oktobra počeo da važi.
"To je nešto što će poboljšati materijalni status zaposlenih. Uslovi se konstantno popravljaju, u procesu je finansijska konsolidacija. Radi se zajednički i sa rukovodstvom Skupštine grada, uključen je i menadžment preduzeća, zaista se radi da se poboljšaju uslovi rada, zarade zaposlenih, da se spreči i zaustavi odliv vozača", kaže Antić.
Govoreći o finansijskoj konsolidaciji GSP, kaže da je u završnom stepenu realizacije.
"Treba da dođemo do toga da bar javna preduzeća na teritoriji Beograda za sve zaposlene plaćaju karte. Kada bi 70 odsto građana plaćalo kartu, GSP bi imao prihode preko milijardu dinara mesečno", kaže, dodajući da onda GSP ne bi bio problem ni gradu, niti bi bio spominjan bilo gde kao gubitaš.
"Ali GSP nije gubitaš, jer ne vrši naplatu, a ostvaruje zadatke koji su mu dati da uradi", kaže.
Govoreći o odlascima vozača, kaže da su u EU otvorili granice za zaposlene iz Srbije.
"Ljudima je primamljivo da idu za veće zarade, od 1.500, 2.000 evra mesečno da rade u inostranstvu. Ovde je zarada dosta niža, ali je prosečna zarada sada u porastu, išla je sa 52.000 na 57.000 dinara. Trebalo bi u decembru da pređe 60.000 hiljada, a očekuje se da će prosečna zarada doći do negde 65.000 dinara", kaže Antić, dodajući da su septembar i oktobar prva dva meseca da su bili u plusu sa vozačima.
Kaže da su uslovi rada jako teški, da su vozačima poverena ogromna sredstva i životi Beograđana.
"Više puta sam isticao, oni su heroji ovog grada. Oni su stvarno ljudi koje treba mnogo više da cenimo i poštujemo", kaže on.
Dodaje da se smene prave i uklapaju da mogu da se uklope sa redom vožnje.
"Vozač autobusa može do osam sati da provede za volanom", kaže.
Ističe da u GSP postoji ozbiljna psiholaboratorija, kao i da su jako strogi kriterijumi, koji ne mogu da se spuštaju na bilo koji način.
"Po zakonu postoji obavezan lekarski pregled, a zaposleni imaju mogućnost ako se nešto desi, da ih pošalje šef ili na svoj zahtev da se vanredno pregledaju", objašnjava.
Kaže da misli da je prosečna starost autobusa osam ili devet godina, ali i da je gradu potrebno više autobusa.