U Skupštini Beograda potpisan je sporazum o izgradnji gondole u Beogradu u vrednosti od 15 miliona evra koja će spajati Kalemegdan i park Ušće, a planirano je da bude završena do kraja sledeće godine. Ministarstvo turizma za gondolu će izdvojiti 840 miliona dinara, grad Beograd 600 miliona.
Izvor: N1
Prema budžetskoj proceni, cena karte za vožnju u jednom pravcu koštaće skoro 500 dinara.
Da ova slika postane stvarnost već krajem sledeće godine, bila su potrebna tri potpisa. Gradonačelnikov, ministra turizma i direktora Skijališta Srbije.
Potpisi vredni 15 miliona evra za izgradnju gondole, kažu, kapitalan projekat za razvoj turizma u Beogradu. Tvrde potpisnici, direktno utiče na povećanje broja turista i prihoda od turizma.
"Tako da je ovo jedna sjajna investicija koja će omogućiti dalji razvoj turizma, a s druge strane olakšati konekciju između dva dela grada", kaže Zoran Radojičić.
Vazdušna konekcija između Kalemgdana i Ušća biće duga kilometar. Kilometar suvog luksuza, jer 25 kabina direktor Skijališta opisuje kao luksuzno opremljene, s led svetlom, klimom i wi-fi-jem. Nova beogradska atrakcija izmešta stari skejt park, jer baš tu niče početna stanica gondole.
"Ja mislim da će doći do pomeranja skejt parka na Ušću na neku drugu lokaciju jer tu je planom predviđen jedan kompletan novi zabavni sadržaj, tako da će skejt park biti pomeren", najavljuje Dejan Ćika, direktor JP "Skijališta Srbije".
Neka skejt park ustupi mesto jarbolu, panoramskom točku i gondoli koja će, na 20 metara iznad Save ići brzinom od 5-6 metara u sekundi.
"Pet, šest metara u sekundi... znači kilometar...dva minuta, tako, tri minuta", kaže Ćika.
Tri minuta u jednom pravcu. Odrasli će za to zadovoljstvo morati da izdvoje 3,6 evra, dok će deca plaćati 2,5 evra. To u prevodu znači da je na primer jednoj četvoročlanoj porodici potrebno 3.000 dinara da s Kalemegdana gondolom dođe na Ušće i da se na isti način vrati na Kalemegdan.
Domaćim turistima tako se možda ne isplati da koriste taj prevoz, ali se isplati državi.
"Po procenama onih koji su radili na projektu, period povraćaja uloženog novca je pet do sedam godina, odnosno očekujemo da će za manje od šest godina sva uložena sredstva biti vraćena... čak nisu uzete one optimistične procene o broju onih koji će koristiti gondolu", rekao je Rasim Ljajić, ministar trgovine i turizma.
Neoptimistične procene kažu - 3.000 putnika na sat. Optimistične taj broj putnika dupliraju.