
Prvi Naučno-tehnološki park u Beogradu otvoren je 2015, sada ima 48 kompanija, od čega je 28 startapova. U toku prethodne godine u park se "uselilo" 18 novoosnovanih startapova. Koje su prednosti boravka u Naučno-tehnološkom parku?
Janko Pavlović u Tehnološki park stigao je pre šest meseci. Njegov projekat dobio je subvencije od grada Beograda. Razvija Platformu Digital worx, bavi se Internetom stvari, odnosno omogućava elektičnim uređajima da komuniciraju međusobno.
"U Naučno-tehnološkom parku veliki je podstrek za nas zato što imamo priliku da budemo u društvu sličnih ljudi, koji imaju slične perspektive i rade na sličnim stvarima. Tako da možemo da se podržavamo i da stičemo dobre kontakte. Imamo i obuke koje će nam pomažu da naučimo dosta o inovacijama i startapu", kaže Janko Pavlović iz Digital Worx-a.
Od tri godine koliko u statusu startupa mogu da borave u tehnološkom parku, prve godine plaćeno im je 50 odsto troškova, dok je u naredne dve godine taj procenat subvencija manji, u zavisnosti od tempa kojim se projekat razvija.
"Mislim da je realno godinu dana period u kojem vi možete da vidite u kom pravcu vaš posao ide. U tom periodu vi ćete se dosta menjati, firma će se dosta menjati, ili ćete preživeti ili nećete. I jedno i drugo nije strašno", Nenad Mitošević, iz startup-a Ant Energy.
Glavni cilj parka jeste povezivanje tvoraca inovativnih projekata i kompanija. Prema rečima direktorke parka Gordane Danilović Grković mnogo veći broj startapova koji tu pokreću posao, ima šansu da preživi i bude uspešno, upravno zbog benefita koji su im omogućeni.
Imaju bazični set usluga, administrativnih, pravih i ostalo. Ali ono što je najvažnije je taj netvorking odnosno vidljivost njihova. Zamislite sebe da ste mlad čovek i da počinjete biiznis u nekoj garaži, ili trpezariji, kome ste vi tako vidljivi i koga možete privući", direktorka parka Gordana Danilović Grković.
Ulaganje u inovacije važi za visokorizično, pa se u manje razvijenim zemljama mali broj ljudi odvaži da pokrene takav projekat. Ipak. ukoliko inovacija uspe, od nje čitavo društvo ima veliku korist, zbog čega je otvaranje naučno tehnološkog parka veliki iskorak, kaže direktorka parka.
Problem ostaju, kažu stručnjaci, teško dostupna sredstva za inovativne projekte i startupove.
Izvor: N1