
Šta Predlog bužeta poručuje zaposlenima kod privatnika i onima koji se nadaju poslu. U državi računaju na rast privrede, pa time i na veće prihode od poreza na dohodak. Šta će uvećati masu plata i državne prihode po tom osnovu.
Za 2017. planirano je povećanje prihoda od poreza na dohodak građana. U ovogodišnjem budžetu stoji da se od ovog poreza očekuje 45,4 milijarde dinara, dok predlog za 2017. najavljuje 56 milijardi po ovom osnovu.
U Ministarstvu finansija kažu da očekuju da do kraja ove godine prihodi od poreza na dohodak budu veći za 3,6 milijardi dinara. Ukazuju da je prosečna plata u prvih devet meseci porasla za 3,9 odsto. Kažu i da drugi oblici poreza na dohodak, osim poreza na zarade, donose znatno više para nego što je očekivano. Na primer, od poreza na dividende očekuje se 13,5 odsto.
Vlada je u fiskalnoj strategiji istakla da računa na oporavak na tržištu rada, kao i rast raspoloživog dohotka stanovništva i privatne potrošnje, uz nastavak borbe protiv sive ekonomije.
"Određeni nivo rizika u naplati poreza na zarade postoji ukoliko izostane nominalni rast zarada u privatnom sektoru ili ako taj rast bude niži od predviđenog. Kod ove poreske kategorije ključna je borba protiv sive ekonomije s obzirom na veliki broj neprijavljenih radnika i isplate zarada na ruke."
Deo većih prihoda, oko pet milijardi dinara, treba da dođe i sa lokala, nakon promene zakona po kome manje para od poreza na zarade ostane opštinama. Računa se i na oporavak privrede, što znači i veću masu plata u privatnom sektoru.

Ekonomista Ljubodrag Savić nije optimista kad je reč o povišicama. Kaže da fond plata u privatnom sektoru može da se uveća najpre ukoliko se smanji broj ljudi koji rade na crno. Većina ih je, kaže već radila kod privatnika.
"I sada su samo zbog efikasnog rada inspekcija te ljude morali da prijave. Meni se čini da privatnici, kako ih ja doživljavam i čast izuzecima, ljude koji su tamo zaposleni doživljavaju samo kao jedan od troškova proizvodnje. I da nisu baš preterano darežljivi. Gde god mogu, ponovo moram da se ogradim - čast izuzecima, gde god mogu, zakinuće ljudima koji kod njih rade", kaže profesor Ekonomskog fakulteta Ljubodrag Savić.
Poslodavci kažu da će jedan deo većih prihoda doći i od rasta minimalca. Masa plata uvećaće se, slažu se, pre svega od suzbijanja rada na crno. Podsećaju da su potrebne i olakšice za privredu - pre svega smanjenje parafiskalnih nameta
"Na bilo koji način očekujemo neku finansijsku podršku da bismo mogli da oživimo, da bismo mogli da imamo nove investicije, nova zapošljavanja. Inače, ako bi sve ostalo isto - ne bismo mogli da očekujemo nikakvu poboljšanje niti novi razvoj", smatra Nebojša Atanacković iz Unije poslodavaca Srbije.
Kaže i da je vlada ranije najavila smanjenje nameta na zarade, ali da za sada od te olakšice nema ništa.
Izvor: N1