
Kompanija IGB Automotive koja proizvodi grejače za automobile, počela je u Inđiji počela izgradnju novog pogona u koji će investirati 4,5 miliona evra i gde će biti zaposleno 500 radnika. Pogon će biti sagrađen do kraja septembra ove godine, pored postojeće fabrike IGB Automotive.
Ta kompanija u Inđiji posluje od 2007. godine i sada zapošljava oko 1.500 radnika, a njen osnivač je nemačka kompanija I.G.Bauerhin GmbH.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić, koji je prisustvovao polaganju kamena temeljca za novu fabriku, rekao je da je zadovoljan što je nemačka kompanija odlučila da u Srbiji širi proizvodnju, u zemlji koja je "stabilna i ima dobre radnike".
On je podsetio da je Vlada Srbije davala subvencije za nemačku investiciju, što se pokazalo kao dobra odluka.
Vučić je rekao da je Srbija na dobrom putu ekonomskog rasta i da će uskoro međunarodne finansijske institucije korigovati naviše prognozu rasta BDP-a.
Ambasador Nemačke u Srbiji Aksel Ditman je rekao da je Srbija postala poznata po proizvođi automobila i delova za njih, ali da pruža dobre uslove i za druge proizvodne sektore.
Nemačke kompanije su u Srbiji investirale 1,8 milijardi evra i zapošljavaju oko 30.000 radnika, rekao je Ditman.
Ditman je kazao da je Vlada Srbije napredovala u ekonomskim reformama i da očekuje da će tako nastaviti i nova vlada, u čemu će je Nemačka podržavati.
On je rekao da će Srbija imati podršku Nemačke da u prvoj polovini ove godine budu otvorena pregovaračka poglavlja 23 i 24.
Izvor: N1
Država želi da daje još više subvencija investitorima
Vučić je izjavio da se razmišlja o tome da se pronađe dodatni novac za subvencije investitorima, kako bi Srbija bila konkurentna u privlačenju novih investicija. "Imamo ih (investitora) više nego što smo planirali i veoma sam srećan zbog toga", rekao je Vučić.
On je naglasio da država treba da daje i više subvencija i da on hoće da se daje "dva puta više". "Mi dajemo ukupnu vrednost do 50 odsto investicije, u to se računa zemljište i infrastruktura", rekao je Vučić i dodao da se borio da "veliki Boš ostane u Pećincima", jer kad čuju druge nemačke kompanije da je tu Boš onda će i one želeti da dođu u Srbiju.
Vučić je istakao da se prate podaci o državnim subvencijama za svaku investiciju i da to radi Razvojna agencija Srbije, navodeći da je taj proces potpuno transparentan. "Imamo ozbiljnu i preciznu analizu za sve investicije", naglasio je on.
Na pitanje kakve garancije da će ostati u Srbiji daju investitori koji dobiju subvenciju, Vučić je rekao da je nemoguće predvideti kakvo će biti stanje na tržištu, od kojeg zavisi plasman proizvoda, ali da je velika korist što strane kompanije zapošljavaju radnike koji dobijaju redovne plate i nauče da rade.
Izvor: N1