Izvor: N1
Da li bi u srcu Šumadije uskoro moglo da nikne postrojenje jedne inostrane kompanije koje bi preporodilo srpsku ekonomiju? Upravo to je u više navrata najavljivao predsednik Vučić, ipak, ne otkrivajući sa kojom se to kompanijom pregovara. Najavljeno je i da će rezultati pregovora biti poznati krajem aprila.
I pre tog roka, pojedini mediji objavili su da u Srbiju definitivno dolazi nemački automobilski gigant Folksvagen, što, ispostaviće se, još nije izvesno.
"Najveći, najvažniji, najmoćniji" - tako je krajem 2018. predsednik Aleksandar Vučić najavio potencijalni investicioni priliv jedne inostrane kompanije.
Isto je ponovio i početkom februara, ni tada ne otkrivajući ko bi to mogao da - njegovim rečima "promeni krvnu sliku srpske ekonomije". Veo tajne podigle su Večernje novosti, čiji izvori otkrivaju da je u pitanju "Folksvagen" čija će fabrika, kako su naveli, zaposliti 5.000 ljudi, a srpskom izvozu doprineti sa 4,5 milijarde evra.
I sve bi to bilo lepo - da je izvesno tačno, jer iz uprave Folksvagena za N1 kažu da još ništa nije odlučeno.
"Trenutno razmatramo više opcija za novu fabriku u istočnoj Evropi. Još nije doneta nikakva odluka. Ne možemo da navedemo ni jednu specifičnu zemlju", rekla je za N1 Lesli Botke iz odeljenja za komunikacije Folksvagena.
A u igri su još Bugarska, Rumunija i Severna Makedonija, piše Dojče vele. Nemački portal prenosi da su u dolazak volfsburške kompanije uvereni i bugarski mediji. Zvaničnici su, ipak, oprezniji.
"Voleo bih da se to dogodi, ali naravno da je Bugarska u oštroj konkurenciji sa svojim susedima. Bugarska je u prednosti, jer je članica EU, situacija je mirna, ekonomski odnosi čudesni", rekao je Mitko Vasilev iz Nemačko-bugarske industrijsko-trgovinske komore.
Zbog čega bi se onda nemački gigant odlučio za Srbiju?
"Verovatno ono što je predsednik uvek najavljivao - mi ćemo dati još veće subvencije. Ako i dobijemo ovu fabriku u Srbiji, to je svakako dobro jer bi zaposlilo neke ljude, ali ovisi sve i pod kakvim uslovima će biti ugovoreno", kaže konsultant za strana ulaganja Milan Kovačević.
Ukoliko uopšte bude ugovoreno. I to nije jedino važno pitanje.
"Šta dolazi od Folksvagena? Može se desiti da to bude mnogo dobra stvar, a može biti da je to jedna prosto šrafcigen industrija, gde je tehnički progres ostao tamo, gde se ovde prodaje - što je do sad bio slučaj - samo jeftini ljudski rad, uz subvencije, uz neplaćanje uređenja zemljišta, uz neplaćanje zemljišta, uz sve ono što smo do sad videli", navodi profesor Filozofskog fakulteta Miodrag Zec.
A videli smo, između ostalog, u Beogradu i vlasnika najveće nemačke industrije mesa Klemensa Tenisa. I to je ujedno i jedino što smo od Tenisa i videli - jer pre tri godine najavljene farme svinja, kao ni investicije od 420 miliona evra, nikada nisu ugledale svetlost dana. Ako sličan ishod bude i sa nemačkim auto-gigantom, makar ostaje nada u njihove kineske konkurente i još ambicioznije, dugoročne planove.
"Znamo da radite te prototipe letećih automobila, hajde da probamo nešto od toga da napravimo i u Srbiji", rekao je, podsetimo, predsednik Vučić tokom posete Pekingu u septembru.